Co si takhle z ruliček od toaletního papíru vyrobit dráhu na kuličky, která samostatně stojí? Dráha zaručeně zaujme malé děti, u kterých právě probíhá období vhazování, ale také starší děti, které budou zkoušet různé druhy kuliček. Narazila jsem na několik tipů na internetu, ale rozhodli jsme se jí pojmout po svém, hezky i se základnou. Opět mohou spolupracovat i děti.
CO BUDETE POTŘEBOVAT
1x rulička od kuchyňských utěrek
11x rulička od toaletního papíru
8x bílý papír (přibližný počet)
Ostrý nůž nebo nůž odlamovací
Víko od krabice
Lepidlo
Tempery
Nůžky
POSTUP
Nejdříve si připravíme tři hlavní sloupy. První sloup tvoří rulička od kuchyňských utěrek, druhý sloup tvoří slepené dvě malé ruličky a třetí sloup tvoří též dvě slepené ruličky, z toho jedna je zkrácená asi o tři centimetry. Čtvrtý sloup tvoří jedna malá rulička. Odhadneme si potřebný kus bílého papíru, který potřeme lepidlem a sloupy do něj obalíme. Přebývající papír zahneme do ruliček a necháme schnout.
Dále si vezmeme šest malých ruliček, které přepůlíme, a půlky vložíme do sebe. Tímto nám vznikne šest spojovacích ruliček, ale my potřebujeme dvě krátké a dvě delší. Tudíž dvě a dvě musíme slepit k sobě. Takto připravené ruličky také stejným postupem obalíme v bílém papíru. Je to nejen z toho důvodu, že na nich temperové barvy budou mít lepší vzhled, ale také kvůli zpevnění.
Teď přijde na řadu vyřezávání průchodů. Berte v potaz to, že je potřeba mít jemný sklon, nic prudkého. Do hlavních sloupů si vyřízneme průchody ve tvaru U a spojovací ruličky trochu seřízneme tak, aby se do sebe vzájemně snadno zasunuly. Můžete si už vyzkoušet, jak bude stavba vypadat. Při zasunutí myslete na to, že je potřeba ruličky zasunout z jedné strany nadoraz a z druhé strany na kraj. Stavbu jsme naplánovali tak, aby kulička vypadla nejvyšším sloupem – proto je důležité myslet i na to, že v závěrečném spoji jde poloviční rulička skrz tu největší.
Zvolíme si temperové barvy, kterými hlavní sloupy natřeme. My jsme si vybrali čtyři základní barvy. Na spojovací ruličky jsem zvolila černou barvu a dvě jsem nechala bílé.
Necháme schnout ideálně přes noc.
Druhý den dráhu sestavíme a připravíme si víko od krabice, na které dráhu připevníme něčím pevnějším (tavnou pistolí, vteřinovým lepidlem). Víko můžete použít také obráceně, pak se Vám kulička nikam nezakutálí. My jsme do víka udělali díry a dráhu do něj doslova zasadili.
Autor: Karol Tišerová